LLANFECHAIN Show day brought sun, fun, good natured competition as the community coming together to host the 53rd Show.
The local arts and craft marquee was packed with talented artists and crafters and there were more buying opportunities at the many stalls on the field.
A host of talented performers, sideshows and workshops made for a full day of entertainment.
Thanks went to all the judges who gave their time to adjudicate the competitions and thanks to the president, Phil Williams, who held a very successful president’s evening and officiated on the day.
The competition winners were;
Most points open horticulture - Will Denne.
Most points open flowers - Phyllis Pickstock.
Best exhibit open flower classes - Phyllis Pickstock.
Best exhibit open fruit and vegetables - Will Denne.
Best exhibit open pom-pom dahlias - Hadyn Lewis.
Best exhibit open sweet peas - Phyllis Pickstock.
Most points local senior citizen horticulture - Barry Durston.
Best exhibit local senior citizens - Barry Durston.
Most points novice horticulture - Deborah Webster.
Most points at home competition - Barry Durston.
Tallest sunflower - Barry Durston.
Heaviest bucket of potatoes - Dick Row.
Most points open floral art - Rebecca Morris.
Best exhibit open floral art - Rebecca Morris.
Most points open art - John Fitzgerald.
Most points under 16’s art - Sienna Williams.
Most points open photography - Kate West.
Most points under 16’s photography - Roxanne Oliver.
Best exhibit art and photography - Pat Barnes.
Most points open craft - Lynda Thomas.
Best exhibit open craft - Lynda Thomas.
Most points open woodcraft - Sienna Williams and Gill Marshall.
Most points open cookery - Wendy Jones.
Best exhibit in open cookery - Georgina Hatt.
Best rich fruit cake - Beth McPhee.
Most points preserves - Rebecca Durston-Wright;
Most points under 16’s cookery - Glesni Jones.
Most points under 11’s cookery - Charlotte Arran.
Most points under seven’s cookery - William Arran.
Most points under 16’s art & craft - Sienna Williams; Most points under 11’s art & craft - Sion Morris; Most points under 7’s art & craft - Elis Morris
Best Scarecrow - Sharon Clare
Best exhibit in classic cars - John Walker
Best exhibit in classic motorbikes - Martin Shaw
Best puppy - Michael Le Clerc with Coco, English Springer Spaniel;
Best Springer Spaniel - Michael Le Clerc with Coco, English Springer Spaniel;
Best in Show - Esme Owens with Meeko, Pomeranian; Best Novelty in Show -
Julie Shaw with Teg ,Blue Merle Border Collie; Best Local Dog - Julie Shaw
With Teg, Blue Merle Border Collie.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here